Biografia

Tomasz Rodziński – w 1984 roku ukończył studia na wrocławskiej PWSSP w pracowni prof. Feliksa Kociankowskiego. W tym samym roku rozpoczął pracę w Zakładzie Kamieniarskim wrocławskiej Pracowni Konserwacji Zabytków, gdzie poznał rzemiosło kamieniarskie.

W latach 1986–1987 brał udział w rekonstrukcji elementów rzeźby architektonicznej – gotyckiej katedry w Koszycach na Słowacji oraz rekonstrukcji barokowych rzeźb figuralnych na terenie zespołu pałacowego Sanssousi w Poczdamie.

W latach 1994–1995 brał udział w rekonstrukcji rzeźb barokowych dla Ogrodów Królewskich w Kopenhadze.

Od 1995 roku pracuje w Muzeum Miejskim we Wrocławiu, dla którego wykonał kilkanaście popiersi, znajdujących się w Galerii Sławnych Wrocławian w Starym Ratuszu.

Ważniejsze realizacje artysty we Wrocławiu to również udział w rekonstrukcji Pręgierza Miejskiego, Kamienicy Pod Złotym Psem oraz odtworzenie brakujących detali rzeźbiarskich w Starym Ratuszu.

W 2006 roku z okazji 50. rocznicy urodzin odbyła się wystawa prac artysty w Starym Ratuszu we Wrocławiu.

W 2009 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2012 roku wybitne dzieło konserwatorskie artysty – manierystyczna ambona kamienna w kościele p. w. Św. Macieja we Wrocławiu, zostaje uhonorowana „Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim”, przyznawanym przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.

Materiały, w których chętnie pracuje to piaskowiec oraz marmury krystaliczne.

Jego wielką pasją są górskie wędrówki, podczas których odpoczywa i szuka twórczego natchnienia.


Inni o Tomaszu Rodzińskim: